Telefonla arama yapmayın, interneti kullanın

Günümüzde interneti kullanmak için birçok nedenimiz var. Artık işlerimizin çoğunu hiçbir yere gitmeden telefonla halledebiliyoruz. Dünkü depremden sonra haklı olarak birbirimizi arama ihtiyacı hissettik; Ancak bu gibi durumlarda telefon görüşmesi yapmayı bırakmalıyız.

Telefonlarla sesli arama yapmak artık önemli değil. Çünkü artık internette iletişim kurmanın birçok yolu var. Telefonunu aç; Dilerseniz WhatsApp'ı kullanın ve sesli arama yapın veya Messenger gibi paralel uygulamaları deneyin.

Dün İzmir yakınlarında meydana gelen depremin ardından telefonlara da sarılıp sevdiklerimize ulaşmaya çalıştık. Ancak acil durumlarda telefon şebekelerinin ayakta kalması için gerekmedikçe telefon görüşmesi yapmaktan kaçınmak gerekir. Böyle durumlarda bazen bunu unutuyoruz; ama unutmamalıyız.

Biriyle konuşacaksak bu konuşma süresini kısa tutmalı, mümkün olduğunca internet tabanlı uygulamaları kullanarak görüşmeler yapmalıyız. Bu durum dün AFAD'dan yapılan açıklamada açıkça ifade edildi. Bu sayede sevdiklerinize sorunsuz bir şekilde ulaşma şansınızı artıracak, 'hatları' meşgul etmeyeceksiniz.

AFAD'ın uyarısı şu şekildedir:

İletişim için kısa mesaj servisini (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma uygulamalarını seçin.

Hayati durumlar Dışarıda telefon görüşmesi yapmaktan kaçının.

Telefon görüşmelerinizi olabildiğince kısa tutun.

Bu gibi durumlarda ağ ile sorun yaşıyorsanız, izlenecek birkaç yöntem vardır:

Telefonunuzun bağlantısını değiştirmek, sinyal sorunlarınızı çözmenin en hızlı ve en kolay yoludur. Uçak modunu etkinleştirip 10 saniye sonra tekrar kapattığınızda, bağlanabilirsiniz.

Telefonunuz çalışmıyorsa ve etkin bir Wi-Fi bağlantınız varsa, internet üzerinden arama yapabilirsiniz. WhatsApp, Messenger, Skype, Microsoft Teams gibi mesajlaşma uygulamaları faydalı olabilir.

Telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Bilgisayar mantığıyla çalışan akıllı telefonlar, yeniden başlatıldığında 'hayata geri dönebilir'. SIM kartınızı çıkarmak da çözüm olabilir. Bir bağlantı sorununuz varsa ve tüm bunlar işe yaramazsa, SIM kartı çıkarıp takmayı deneyin.

Ağ ayarlarını sıfırlayarak bağlantınızı kurma şansınız var. İPhone ve Android cihazlarda 'Sıfırla' ayarına girerek ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyin.

Kullandığınız şebeke operatörünü kullanan başka birinin sorun olup olmadığını öğrenin. Şebeke operatörünün baz istasyonunda geçici bir şebeke sorunu olabilir.

Ağ hatası yaşadığınız Android cihazdan, Ayarlar> Bağlantılar> Mobil Ağlar> Ağ modu'ndan ağ ayarlarına giriş yapın. Ayarları buradan değiştirmeyi deneyin.

Hepimiz için çabuk iyileş.

Kariyerime başladığımdan beri Apple'ın faaliyetlerini yakından takip ediyorum. Dünyanın en büyük yazılım geliştirici konferansı olan WWDC'ye de defalarca katılma şansım oldu. Ancak pandemi sürecine girdiğimizde iPhone 12 serisinin Apple Watch ile duyurulduğu ve geçen ay yeni iPad etkinliğinin yapıldığı etkinlik internette gerçekleştirildi. Etkinliğe olan ilgiyi anlamak için Apple'ın YouTube kanalına gidip canlı yayını izlemek yeterliydi. Yaklaşık 2,5 milyon kullanıcının etkinliği YouTube üzerinden izlemesi, iPhone 12'lerin merakla beklendiğini anında ortaya koydu.

Hurriyet.com.tr, Apple'dan canlı olarak takip ettiğimiz bu etkinlikte; İPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max adlı dört yeni telefonu tanıttı. Olaydan önce sızdırılan bilgilerin çoğu doğru çıktı; Tasarım açısından büyük bir değişiklik yok; Ancak teknik özelliklere baktığımızda Apple'ın çok yol kat ettiğini görebiliyoruz. Ancak bu yılki etkinliğin ana gündem maddesi 5G teknolojisi oldu. Bugüne kadar birçok teknoloji şirketi 5G destekli telefonlar sundu. Ancak Apple, pazarın olgunlaşmasını bekleyen ve 'zamanında' sahneye çıkmayı seven bir marka. Bu nedenle 5G telefonlar konusunda acele etmedi ve bugünü bekledi. Dahası, 5G teknolojisi hala dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak kullanılmamaktadır. Ama gelecek yıl 5G hakkında daha çok konuşacağız; çünkü Türkiye dahil birçok ülkede bu teknoloji hayatınıza girmeye başlayacak.

Çin pazarı, telefonu Apple'a getirmek için çok önemli ve 5G teknolojisi de bu bağlamda değerlendirilebilir. Çin'de aktif olarak 5G kullanıldığı için ve bu noktada 5G'li bir iPhone ihtiyacı doğuyor. İPhone satışları söz konusu olduğunda Çin'in çok önemli bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz.

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi LG, Wing adlı yeni akıllı telefonunu tanıttı. Diğer birçok telefon gibi iki ekranı bulunan ürünün ön yüzündeki ekran pervane gibi dönerek işin rengini değiştiriyor. Ekranlar hizalandığında tek ekran halini alan telefon elbette oldukça ağır ve taşıması o kadar da kolay değil.

Öte yandan, pervane tasarımı ilk kez LG tarafından kullanılmış olsa da, bu tasarımın gerçekten tutup tutmayacağı belli değil. Telefonun duyurulduğu gün sosyal medyadan gelen yorumlar olduğu için telefonun çok sıcak olmadığını ortaya koyuyor.

NEDEN TUTMAZ? Öncelikle katlanabilen telefonları tartıştığımız bir dönemdeyiz. Bazı telefon üreticileri, ekranı katlayabilen çok işlevli bir telefon geliştiriyor. Ancak bu telefonların fiyatları 'tuzlu' olduğu için şu anda bu cihazlara yaklaşmak mümkün değil. Telefonu ilk gördüğümde, 'LG farklı bir şey yapmak istedi; ama pek olmadı 'diye düşündüm. Çünkü bu telefonun ikinci ekranı yani ön ekranı yatay olduğunda ilk ekranın ancak yarısını kullanabileceğinizi anlıyorsunuz. bu yüzden aslında size sunulan iki ekran değil; 1.5 ekran.

Üst ekrandan yatay olduğunda ekranın yarısı alt kısımda bildirimleri takip ederken üst ekranda filmi izleyebilir ve oyun oynayabilirsiniz. Ancak pratikte çok faydalı olduğu söylenemez.

TELEFON PAZARINDAKİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNMEK İSTİYOR

Neuralink uzun soluklu bir proje ve adı ilk duyulduğunda akılda birçok soru ortaya çıktı. Şimdi, Neuralink ilk meyvesini verdi; Bir domuz üzerinde yapılan deneyde, Neuralink projesinin sorunsuz çalıştığı gözlemlendi. Çok küçük bir çipten bahsediyoruz; Bu çip, Neuralink cerrahi robotu tarafından gerçekleştirilen bir operasyonla kafa derisine takılır ve bu işlemi gerçekleştirmek için birkaç dakikalık kısa bir operasyon yeterlidir. Açıkçası ben de diğerleri gibi ben de bu gelişmeyi büyük bir heyecanla izledim. Öncelikle bu teknolojinin büyük fırsatlar getireceğini düşündüm. Özellikle engellilerin eli, kolu, ayağı ve gözü olabilecek bir projeden bahsediyoruz. Akıllı protezlerin yalnızca düşünce gücüyle çalıştığını hayal edin. Ya da sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle desteklenen bu tür teknolojinin görme engellilerin yaşamlarına nasıl dokunabileceğini hayal edin. Pek çok engelli insan için, belki de gelecekte engelleri kaldıracak bir teknolojiden bahsediyoruz. Öte yandan araçların kontrolünü bile düşünce gücüyle tartışacağımız günler gelecek. Örneğin herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan oyun oynarken, yani sadece beyinden gelen sinyalleri düşünerek bir oyun deneyimi nasıl mümkün olabilir? Öte yandan bu teknolojinin sunduğu imkanların yanı sıra belki daha olumsuz yönlerinden de bahsedeceğiz. Örneğin beynin hacklenmesini tartışabiliriz. Çünkü bu teknoloji, henüz davranmamış düşünceleri bile analiz edip yorumlayabilir. Kötüye kullanılırsa, diğer teknolojik cihazlar gibi büyük sorunlara neden olabilir.

Microsoft'u daha çok kurumsal yapısıyla tanıyoruz. Sesli akıllı asistanı Cortana bile, Siri ve Google'ın asistanıyla baş edemeyince kızaklandı ve sadece Office 365 içinde aktif olmaya devam edecek. Öte yandan Microsoft'un şu anda popüler uygulama ile masada oturduğunu öğrendik. çünkü TikTok satın almak istiyor. Bununla birlikte, Microsoft'un TikTok'u satın alma arzusunun arkasında bir değil birçok neden var. TikTok, Microsoft'tan bir 'stil' uygulaması gibi görünmese de, şirkete birçok farklı açıdan fayda sağlayacaktır.

Microsoft'un gelecekteki hedeflerine, TikTok'un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki projelerine daha yakından bakarsanız Satın alma operasyonlarına geçişin boşuna olmadığını anlamak sizin için zor değil. Microsoft'un TikTok'unu satın alarak, önce çok fazla varlığının olmadığı bir alana girecek ve YouTube ve Facebook'a meydan okuyabilecek. Bir diğer önemli nokta da Microsoft'un bu platformdaki tüm kullanıcıların verilerine TikTok ile erişecek olmasıdır. Bu nokta çok önemlidir; Çünkü milyonlarca kullanıcısı olan TikTok'un değerini artıran faktörlerden biri de bu kullanıcı verisidir ve firma TikTok'un hisselerini satın aldığında firma bu büyük veri tabanına ulaşacaktır. Tabii ki daha sıcak görünüyor. Bu noktada amaç, TikTok'un ABD merkezli kullanıcılarının verilerinin ülkede kalmasını sağlamak ve Çin'e sızmayı önlemek.

Microsoft, TikTok kullanıcılarından toplanan verileri birçok şekilde değerlendirebilir. Bu veri tabanı ile ileride uygulayacağı veya planlama aşamasında bile olmayan birçok fikre ulaşabilecektir. TikTok'un satın alınmasının Microsoft'un diğer tüm hizmetleri üzerinde de olumlu bir etkisi olacağı söylenebilir. Şöyle düşünün:TikTok, Microsoft'a uygulamayı video izlemek için kullanan milyonlarca gence ve hatta içerik oluşturmak için kullananlara doğrudan bir yol sunuyor. Şirket şimdiye kadar Windows işletim sistemini video oluşturma uygulamaları ile daha tüketici dostu hale getirmeye çalıştı ancak TikTok milyonlarca telefondan video oluşturmak için kolay bir yöntem sunacak. TikTok ayrıca artırılmış gerçeklik AR teknolojisinde Microsoft için önemli bir eşik olacak. TikTok, AR kullanan filtreler ve reklamlarla artırılmış gerçeklik kullanır. Microsoft'un AR hedefleri büyük ölçüde HoloLens ve Minecraft gibi platformlarla sınırlıdır. Oysa TikTok, Microsoft için AR'nin mobil dünyasına açılan bir başka kapı olacak.

İnternetin gelişimi, hayatımıza tam yerleşimi, hayatımızı baştan sona değiştirdi. Ancak internet ile birlikte siber güvenlik de hayati bir önem kazandı. Bu konuda dikkatli davranmayan bireysel kullanıcılar ve işletmeler büyük kayıplara uğrar. Bugün Twitter'dan bahsediyoruz. Bill Gates'ten Barack Obama'ya kadar birçok ünlü isme Twitter hesaplarına yetkisiz erişim sağlandı ve bu hesaplar üzerinden bitcoin transferleri yapıldı. Ön tespitlere göre 100 bin doların üzerinde para akışı var. Siber saldırganların Bitcoin üzerinden para transferi yapmak istemelerinin nedeni, Bitcoin üzerinden takip etmenin mümkün olmamasıdır. Twitter, bu saldırının doğrudan çalışanları aracılığıyla yapıldığını kabul ediyor. Yani saldırganlar, özel yetkilere sahip bazı çalışanların bilgilerine bir şekilde Twitter üzerinden ulaşarak bu hesaplara ulaşmayı başardılar. Bu ifade aynı zamanda yeni soruları da gündeme getiriyor. Örneğin, bir çalışan bir hesapta oturum açmak ve tweet atmak için nasıl izin alabilir? Bu erişim iznine sahip olmasaydık, belki bugün bu olayı yaşamazdık bile. Donald Trump'ın Twitter hesabına bu şekilde girerlerse, yarın Çin'e savaş açacağım mesajını gönül rahatlığıyla paylaşabileceklerini düşünün. Gerçekten korkunç … Ya da Bill Gates'in hesabından para istemek yerine, tamamen farklı bir rahatsız edici mesaj paylaşılabilirdi.

Örnekler çoğaltılabilir. Ancak bu durum Twitter'ın içine düştüğü durumu açıklamaya yetmiyor. Büyük bir güvenlik zafiyeti var. Şirketin bu hatası nedeniyle belki de birçok ünlü isim veya siyasi isim hesaplarını kapatacaktır. Çünkü kesinlikle bireysel bir hatadan kaynaklanmayan bir sorundan bahsediyoruz. Twitter, sıcakta yaşanan durumu sonlandırmak için önce hacklenen hesapları kilitledi ve bu hesaplardan tweet atılmamasını sağladı. Tüm saldırıya uğramış hesapların onaylanmış hesaplar olması da dikkat çekicidir. Elbette, saldırıya uğramış kullanıcılar aynı zamanda dinlenen ve çok sayıda takipçisi olan kişilerdir. Dolayısıyla kısa sürede 100 bin dolardan fazla para toplanması şaşırtıcı değil. Twitter'da 359 binin üzerinde onaylanmış hesap var. Bu hesaplara zaman zaman dolaylı olarak yenileri eklense de yaklaşık iki yıl Twitter'a onaylı hesaplar için başvuru yapılamamaktadır. Şimdi Amerika'da yaklaşan bir başkanlık seçimi var ve sosyal medya platformları gerçekten büyük bir sınavla karşı karşıya …

The Last of Us serisinin ilk oyununda dünya yeni bir felaketin eşiğindeydi ve herkes aldığı hastalık nedeniyle bilincini kaybederek canavara dönüşüyordu. Milyonlarca ve hatta milyarlarca insan böyle bir dönüşüm geçirdikten sonra, dünya düzeni yıkılır ve anarşi dünyaya hakim olur ve canlandırdığımız Joel ve Ellie anahtar rol oynar. Ellie, tüm insanlardan farklı olarak enfekte olmayan ve hastalığa karşı bağışıklığı olan küçük bir kızdır. Joel'la yolları kesiştiklerinde, maceralarını baba-kız biçiminde takip etmek gerçekten keyifliydi. Oyunun ikinci bölümü geçtiğimiz günlerde satışa çıktı. Ama 500 TL fahiş bir fiyatla … Oyunu satın alıp YouTube ve Twitch gibi video platformlarında izleyenler ikiye ayrıldı. Oyunu ilk kez deneyimleme şansı bulan oyun yetkilileri oyuna tam not verirken, oyuncuların olumsuz yorumları ağırlık kazandı. Ancak olumsuz yorum yapanlar da kendi aralarında bölünmüş durumda. Bazıları oyunu karakterlerin cinsel tercihleri nedeniyle eleştirirken, diğerleri ilk oyunda heyecanı bulamadığını söylüyor. Açıkçası, yeni oyunu beğenmek için pek çok nedenim var. Oynanış, grafikler, atmosfer, gerçekten önemli bir parça. Uzun yıllardır beklediğim güzel bir oyundan bahsediyoruz. Ama elbette eleştiriye katıldığım bir nokta var. Yani, hikayenin pek çekiciliği yok. Bazıları 4 kamera kullanıyor, bazıları 8K video çekiyor, bazıları ince özçekimler kullanıyor, bazıları kendi portrelerini kullanıyor. Hepsi bir yer tutuyor ve kullanıcıları sinirlendirmeye çalışıyor. Öyleyse gerçek nedir? Bir vatandaş yılda bir veya iki yılda bir telefon değiştirmeye çalıştığında, gerçekten buna ihtiyaçları var mı? Yoksa en yenisine sahip olma arzusu bu mu? Elbette bu sosyolojik tespitlere girmeyeceğim; zaten bu makalenin konusu değil. Ancak her hafta her gün bir telefonla tanışmamız artık şaşırtıcı değil. 90'larda ve 2000'lerin başında, Nokia dahil telefon endüstrisinde birkaç isim vardı ve sınırlı sayıda telefon arasından kolayca seçim yapabiliyorduk. Artık birçok telefon modeli birbirine benziyor. Burada da markalar bir özelliği öne çıkarmaya ve satmaya çalışıyor, ancak gerçek şu ki böyle devrim niteliğinde bir yenilikle karşı karşıya değiliz. Son zamanlarda beni heyecanlandıran tek şey, bükülmüş ekranlı telefonlar oldu. Huawei, Samsung, TCL, Motorola gibi bazı markalar kendi ürünlerini ortaya koydu. İlk etapta modellerle ilgili sorunlar yaşanırken, yeni sürümler geldikçe bu sorunlar geride kaldı. Ancak vatandaşın fiyat olarak görülen böyle bir telefonu elde etmesi kolay değil.

Örnekte katlanır ekranlı telefon markası 30 bin TL'lik telefon fiyatı Türkiye'yi buluyor. Evet, bir arabanın telefonuna ödeme yapmak da mümkündür. Tabii ki, bunu karşılayabilecek teknoloji meraklısı bir kişi bu ürünü satın alabilir ve deneyimleyebilir; Ancak çoğumuz için bu telefon henüz mevcut değil. Aslında bükülmüş ekranlı telefonlar dışında telefonlar arasında büyük bir fark yok; ayrıca yenilik. Bazıları 8K video çekebilir; ama bu özelliğe gerçekten ne kadar ihtiyacımız var? 4K'yı bile absorbe edebildiğinizde oldukça yeni olan bir teknolojiye uyum sağlamak için ağır bir ücret ödemek mantıklı mı?

Koronavirüs salgınının birçok olumsuz etkisi oldu. Teknoloji tarafında, büyük markalar büyük paralar kaybetti; Amazon, Apple ya da Google, bir ay içinde hızla eridi. Microsoft, trilyon dolar değerine sahip tek şirket olarak kaldı. Peki bu nasıl oldu?

Microsoft, uzun süredir salgına karşı gerekli önlemleri almış bir şirkettir. Salgının ilk günlerinde çalışanlarını evlerinden çalışmaya teşvik etmesiyle bilinen bir markadır. Elbette Microsoft'un piyasa değerini koruyan tek faktör bu değil. Şirket ayrıca dijital dönüşüm sürecinde aktif rol oynayan birçok yazılıma da ev sahipliği yapıyor. Özellikle Microsoft Teams'in salgından sonra 46 milyon aktif kullanıcıya ulaşması tesadüf değil. Evde çalışmaya başlayan milyonlarca insan işi evine taşıdı. Biz Hürriyet editörleri olarak bu sayfaları evimizden hazırlıyoruz, bu kez evimizden en sıcak haberleri ulaştırmaya devam ediyoruz. Bu da tabii ki iş süreçlerinin evde bilgisayar üzerinden yönetilmesini gerekli kılıyor. Günümüzde 'Home Office' kavramı derinleşirken birçok işletme bu yöntemi ilk kez deniyor. Diğer bir deyişle, her zaman ofis ortamında çalışanların önemli bir kısmı evde bilgisayar üzerinden çalışmaktadır.

Bir bakıma virüs salgını nedeniyle dijital dönüşüm sürecinde hızlanma var. Elbette bu beklentilerin çok ötesinde bir gelişme. Virüs salgınının ne kadar süreceğini kimse bilmiyor; Ancak bu salgının dünyayı değiştireceği ve bazı noktalarda köklü değişikliklere neden olacağı aşikardır. Bunlardan biri evde çalışma kavramı gibi görünüyor. Birçok şirket, çalışanların ev işlerine devam etmesini daha uygun buluyor. Ancak bu elbette bir süreçtir ve zamanla birçok şirkette iyi bir şekilde yerleşeceğine şüphe yoktur.

Esnek çalışma motivasyonu artırır

Esnek çalışma modellerinin son zamanlarda gündeme gelmesi, bu olgunun yeni olduğu anlamına gelmiyor. Mobil çalışma ile ilgili ilk sosyal araştırma 1976 yılına dayanmaktadır. O dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nde mobil çalışma sisteminin doğuşunun ana sebebinin işe gidip gelirken trafikte geçirilen uzun saatler olduğu belirtilmektedir. Günümüzde esnek çalışma sisteminin tüm dünyada gündemde olması, corona virüs salgını nedeniyle halk sağlığı için alınan tedbirler nedeniyle evden çalışma zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Birçok çalışma, uzaktan çalışmanın üretkenliği artırdığını ortaya koymaktadır. Çalışan odaklı yüksek güven kültürü yaklaşımını benimseyen şirketler, esnek çalışma ve hareketliliğe kolayca adapte olabilir. Yüksek güven kültürüne dayalı şirketler, kriz zamanlarını daha az kayıpla aşabilir. Samsung, Galaxy Fold isimli telefonu ile ilk etapta dikkatimi çekmeyi başardı. Ekran katlanabilir, geniş versiyonu tabletten farklı değildir. Yani yıllardır inşa ettiğimiz esnek ekranlı bir telefon hayali ilk başta gerçek olmuş gibi görünüyordu. Ancak gerçek tam olarak böyle değil. Samsung ile katlanabilen Mate X ile Huawei'nin telefon kervanına katılması uzun sürmedi. TCL ve Motorola gibi markalar birbiri ardına imajını veriyor. Ayrıca Xiaomi'yi de unutmamalıyız; Geliştirdikleri telefon hiçbir zaman satışa sunulmasa da benzer bir tasarım ortaya koymayı başardılar.Bu telefonlar harika bir tasarım sunuyor gibi görünse de pratikte göründüğü kadar sağlam bir tasarıma sahip değiller. Şirketlerin bu cihazlar için sunduğu garanti de tartışmalı ve oldukça sınırlıdır. Ekranın kıvrımının zamanla (çok kısa sürede) bozulmaya başlaması, ekranda izler çıkması, ekranı katlanmış telefonlar için yolun en başında olduğumuzu ortaya koymaktadır. Son olarak Galaxy Flip Z ile tanıştık. Bu telefon aslında Samsung'un derslerini Galaxy Fold'dan alan yeni katlanabilir ekranı. Ancak, Galaxy Fold'un aksine, sağdan / soldan değil yukarıdan kapanıyor; Kapaklı telefonlar gibi bu eyalette satılan cep telefonları kayboluyor.ancak'a girince bir gömlek 13 bin TL'ye mal olacak Samsung'un Türkiye kadar bu cihazı satma tutkusu olduğu aşikar. Öte yandan Huawei Mate Xs, Mate X'in de yeni modeli. Mate X'ten daha dayanıklı olmasının yanı sıra en son teknolojiyi 'sonuna kadar' kullanıyor. Ancak bu cihazın çok satması beklenmemeli. Özetle katlanabilir ekranlı telefonlar günümüzde lüks sayılabilecek cihazlardır. Onlara gerçekten ihtiyacımız olup olmadığı sorusunun net cevabı açıktır:Hayır! Aslında istediğimiz esnek ekranlı ve önümüzdeki yıllarda satışa çıkacak ince tasarımlı telefonlar … Öyle ki bu telefonlar o kadar ince ve hafif olacak ki, yanımıza alsak bile pek bir şey hissetmeyeceğiz. gömlek cebi. Akıllı telefonlar ile dünyada olup biten birçok şeyin hızla farkına varıyoruz. Ancak pek çok gereksiz bilgiye maruz kalıyoruz. Biriyle sohbet ederken bildirimler mevcut ilgi odağınızın dikkatini dağıtabilir. Özellikle akıllı saatlerin hayatımıza girmesiyle birlikte bildirimleri kaçırma şansımız pek yok gibi görünüyor. Hal böyle olunca bildirimler sürekli dikkat dağıtan ve bilgi kirliliği yaratan, yani beyni gereksiz yere meşgul eden bir özellik haline gelmiştir. Bu gerçekten ciddi bir sorundur. Öyle ki, bazı Avrupa ülkelerinde teknoloji bağımlılığından endişe duyanlar yanıt olarak tuşlu telefonlara dönmeye başladı. Teknolojiden uzaklaşma hareketinin amacı o ana odaklanmak; telefon tutsağı olmamak …

Bir günde kaç bildirim alacağınızı düşündünüz mü? WhatsApp, Instagram, Facebook, Twitter, SMS, maç gelişmeleri, hava durumu gibi birçok uygulamanın sizi sürekli sabote ettiğinin farkında mısınız?

Günün sonuna baktığımızda bildirimleri takip etmeye çalışıyoruz; Ancak bu oldukça yorucu oluyor ve çoğumuz bu olumsuz durumu fark etmiyoruz bile. Çünkü bu durum alışkanlık haline geldi. WhatsApp üzerinden gönderilen bir mesaja hemen dönmediğinizde karşı tarafın olumsuz yaklaşımı da bu 'köleliği' artırır.

Tabii ki telefonumuzdaki gelişmeleri takip etmeli ve teknoloji sayesinde izlemeliyiz. Peki bu bildirimlerden hangisi sizin için gerçekten önemli? Önemsiz bildirimleri kapatarak anı yaşamaya ne dersiniz?

Google'ın rekabet otoritesi tarafından haksız rekabete neden olduğu için cezalandırılması Google'a neden oldu. Teknoloji devi, iş ortaklarına bir mektup göndererek, yeni telefonlar için Android lisanslarının verilmeyeceğini paylaştı. Bu çok önemli bir gelişme.

Öncelikle konu ile ilgili Google'ın yaptığı açıklamayı okuyalım ve ardından yorumlarımızı paylaşalım:

"Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda, Rekabet Kurumu'nun Ağustos ayında aldığı karar doğrultusunda değişiklik yaptık. Karar verildi. Türkiye için yasalara uygun bir şekilde çalışabileceğimiz yeni partner firmalar olacak, bilgilendiriyoruz. Android telefon modelleriyle pazarlık yapmayacağımızı.

tüketiciler, mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri için şu anda mevcut cihazları ve uygulamaları normal şekilde çalışmaya devam edebilecekleri için Google'ın diğer ürün ve hizmetleri etkilenmeyecektir. ile çalışmaya devam ediyoruz Rekabet Kurumu'nun bu konuyu en kısa sürede çözmesi. "

Bu açıklama, satışta olan mevcut Android telefonlarda bir sorun olmayacağını ortaya koyuyor. Yani şu anda bir Android telefon kullanıyorsanız, herhangi bir sorun yaşamayacaksınız; Güncellemeleri almaya ve Google hizmetlerini sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edeceksiniz. Ancak satın alacağınız yeni bir telefon için durum böyle değil.

Yani satılmak üzere yeni bir akıllı telefon modeli satın aldığınızda, telefonunuzda Google Play uygulama mağazasını göremeyeceksiniz. Aynı zamanda YouTube ve Gmail gibi Google hizmetleri telefonlara yüklenmeyecek. Android'i Android yapan bu uygulamaların olmaması kullanıcılar için büyük bir sorundur. Peki Google Play Store olmayan bir telefon ne anlama geliyor? Örneğin, bir Samsung telefon satın aldınız. Uygulamaları Samsung'un kendi uygulama mağazasından yüklemeniz gerekir. Elbette Google Play Store'un geniş uygulama yelpazesini kullanmak mümkün değil. Google hizmetlerini kullanmak için, ilgili hizmetlere bir web tarayıcısı aracılığıyla erişmeniz gerekir.

ABD ambargosu nedeniyle Huawei'nin yaşadığı sorunun tüm Android cihazları kapsadığını düşünün. Elbette Türkiye sınırları içinde … Huawei Mate 30 serisi, Google Play mağazası çıkmadığı için Türkiye dahil birçok ülke son gelişmelerin en büyük Android markasını tehdit ettiğini söyledi. Ancak henüz net olmayan noktalar var. Örneğin, Google Play uygulama mağazasını telefonlara daha sonra yüklemek mümkün olacak mı? Bazılarına göre ilgili APK'yi internetten indirip Google Play Store'u telefonlara yüklemek mümkün olacak. Bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Ancak Google'ın buna izin vermediği bir durum da var. Bu senaryo, kullanıcılar için büyük bir soruna neden olacaktır.

Elektrikli scooterlar artık İstanbul sokaklarında rahatlıkla kullanılabiliyor. Tabii İstanbul'un her yerinde değil, belli noktalarda. Tasarımından dolayı düz zemin gerektiren yerlerde bu araçlardan rahatlıkla faydalanabiliyoruz. Avrupa'da bisiklet kullanımı çok yaygın, tabii ki Avrupa'nın düz coğrafyası bunda çok etkili. Hindistan'ın elektrikli motosiklet kiralama girişimi Bounce'u ele alalım. Şirket geçen ay 2,1 milyon müşteriyi aştığını açıklarken, elektrikli scooter kiralama girişimi Lime, faaliyet alanını genişletti ve tüm kıtalarda faaliyet göstermeye başladı. Elbette Hindistan'a olan bu yoğun ilgi, markaların da iştahını kabartıyor.

Elektrikli scooter ve bisiklet sayısındaki artış, özellikle yurt dışında fark edilir bir düzeye ulaştı. Birçok marka ürünlerini tek tek ortaya koyuyor. Ancak son dönemde otomotiv markalarının bu alana yöneldiği gerçeği ortaya çıkıyor. Araç kullanımının geleceği yavaş yavaş e-scooter, e-bisiklet ve e-motosikletlere doğru ilerlerken, otomobil şirketlerinin bu yeni pazardan pay almak istemesi doğal bir gelişme. Şimdiye kadar BMW, VW, GM, Audi, Peugeot ve Skoda başta olmak üzere birçok otomobil şirketi için elektrikli scooter, elektrikli motosiklet ve elektrikli bisiklet üretimine odaklandı. Ancak üretim bununla sınırlı kalmayacak ve diğer büyük markalar kendi hazırlıklarını yapmaya başladılar. SEAT tarafından üretilen yeni 125 CC elektrikli scooter motosiklet, 11 kW motora sahip. 3,8 saniyede 50 km'ye ulaşabilen yeni elektrikli motosiklet, saatte 100 km hızla gitmenize olanak sağlıyor. Ayrıca tek şarjla 115 km seyahat edebilirsiniz. İki kişinin rahatça seyahat edebileceği motorda, koltuk altında kasklar için saklama alanı da bulunuyor. Bu markanın, bildiğimiz araçların ötesinde elektrikli scooterlara ciddi bir yatırımı var. SEAT dışında Alman otomotiv devi Audi boş durmuyor ve şirket 2 bin euro elektrikli scooter Audi e-tron Scooter ile ses çıkarmayı başarıyor. Bir diğer marka Peugout, tüketicilerin beğenisini kazanan elektrikli bisiklet serisiyle öne çıkıyor. Skoda'nın sıra dışı elektrikli bisiklet ve scooter modelleri ürettiği de unutulmamalıdır.

Görünüşe göre yakın gelecekte otomotiv pazarındaki rekabetle birlikte artık büyük markaların e-scooter ve e-bisiklet pazarında pay kazanma savaşına şahit olacağız. Böylelikle yoğun olarak görmeye alışık olduğumuz 3 kameralı akıllı telefonlardan biri olan iPhone 11 Pro Max, kare bir platform üzerine yan yana yerleştirilmiş 12 MP, 12 MP ve 12 MP şeklinde 3 kameraya sahip. . İPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri kamera açısından iPhone 11 Pro ile aynı yeteneklere sahip. İPhone 11 Pro Max'in 12 MP ölçüsündeki ana kamerası geniş açılı fotoğraflar çekebiliyor ve f / 1.8 diyafram açıklığına sahip. Bu 26 mm kamera, telefoto kamera ile birlikte çift optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. 2x optik zoom ve 10x dijital zoom ile birlikte gelen kamera sistemi, çift tonlu dörtlü LED flaş ile destekleniyor ve 4K'da 60 kare ve 1080p'de 240 kare kaydedebiliyor. İkinci 12 MP kamera bir telefoto işlevi görüyor. 52 mm lens, f / 2.0 diyafram açıklığına sahiptir. Üçüncü kamera da f / 2.4 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açı olarak karşımıza çıkıyor. DERİN FÜZYON İÇİN GERİ SAYIM

İPhone 11 Pro'nun en önemli özelliklerinden biri bu üçlü kamera dizisi olurken, telefonlar Deep Fusion özelliğine sahip olacak. Yazılım güncellemesiyle (iOS 13.2) gelecek olan bu özelliğin bir sonucu olarak, normalde "imkansız" kalitede bir çerçeve oluşturmak için 9 fotoğraf iPhone 11 Pro Max ile birleştirilecek. Bunu dört gözle bekliyorum … Çok değil, 15-20 yıl öncesine kadar film, MP3 alır, sanatçıların albümlerinin çıkmasını bekler, bir dükkana gider ve alışverişe giderdik. Ancak Spotify ve Apple Music gibi müzik platformları bakış açımızı tamamen değiştirmeye başladı. Spotify, aylık bir ücret karşılığında kullanıcılardan makul bir ücret karşılığında tüm müzik kitaplığını kullanıcıya sunuyordu. İlk etapta bunu halletmek kolay olmadı; ancak, tek tek müzik parçalarını ödemek ve dinlemek yerine uygun bir bedel ödeyerek tüm arşivin el altında olması fikri hakim olmaya başladı. Ve bugün Spotify'ın milyonlarca üyesi var. Apple Music de Spotify'dan başka bir şey değil. Aynı şekilde televizyonlar da son teknolojiye adapte olmuş, akıllı hale gelmiştir. Akıllı televizyonlar bildiğimiz standart yayını değiştirmeye başladı. İnternet üzerinden dizi ve film izlemeye başladık. Sonra Netflix ortaya çıktı; Spotify'da olduğu gibi bu platformun özel yapımlarını aylık ücret karşılığında izleyebiliyoruz ve tek tek prodüksiyonlar satın almak zorunda değiliz. Aylık ücret ödendiği sürece tüm arşiv kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Netflix bu başarıyı yakaladığında Amazon ve Disney gibi birçok dev şirket bu alana yatırım yapmaya başladı; İnternet için özel projeler geliştirmeye başladılar. Benzer şekilde Digiturk de izleyicilere filmleri satın almak yerine kiralamanın yolunu sunuyor. Ancak tabii ki kiralama akımı bununla sınırlı kalmayacaktır. Adobe'nin 999 $ karşılığında verdiği bir yazılımı düşünün. Şirket, kullanıcılardaki bu tutum değişikliğinin satışları üzerinde olumlu bir etki yaratacağından emin olmak için özel bir çalışma yürütüyor ve bu fiyat söz konusu yazılımı 19.99 $ 'dan kullanmaya başlıyor. ay. Ayrıca yazılımın her zaman güncel olduğu garantisiyle. Kullanıcının en büyük kozu, istedikleri zaman abonelikten çıkabilmeleridir. Yani bir şeye sahip olmayan kullanıcı o yazılıma veya platforma bağımlı hissetmez ve tercihini daha rahat değiştirebilir ve kullanıcılar için maliyet çok daha düşüktür. Aynı şekilde, Nike'nin de benzer bir pilot çalışması var. Şirket, 6-9 yaş arası çocuklar için satın aldığı ayakkabılara aylık abonelik getiriyor. Yani çocuğunuz için aldığınız ayakkabı için 20 dolar ödüyorsunuz, ancak Nike bu ayakkabıyı her yıl çocuğunuz büyüdükçe veya ayakkabı yaşlandıkça değiştiriyor. İyi bir fikir gibi görünüyor.

Peki leasing yöntemi firmaların satış hacmini nasıl etkiliyor? İlk olarak, Adobe'nin 999 $ karşılığında sağlanan yazılımdan elde ettiği gelir elbette kiralama yönteminden daha yüksektir. Ancak abone sayısındaki artış ve düzenli ödemeler de bu şirketlerin kısa vadede değil uzun vadede karlı hale geleceğini ortaya koyuyor. Aynı şekilde operatörlerin şimdilik kurum çalışanları için telefon kiralama sürecini başlattığını biliyoruz.

Evet, dünya artık ona sahip olmak değil, kiralamak istiyor ve yakın gelecekte sadece arabalarımız dahil birçok şeyi kiralayacağız. Bu bize özgürlük verirken tercihimizi değiştirdiğimizde bunun maliyeti bizim için çok daha düşük olacaktır.

Şimdi size soruyorum:Bir yazılıma 500 dolar ödeyerek sahip olmak mı yoksa 19 dolara kiralamak mı istiyorsunuz? Seçim senin …

Tarihte ilk ses kaydı 1860 yılında çekilmiştir. İlk ses kaydı, gaz lambasının çıkardığı is ile kararmış kağıt üzerinde ses dalgalarının işlenmesi ile ortaya çıkan bir Fransız halk şarkısıdır. Kaydedilen ve daha sonra sesleri dinlemek için silindiri tersine çeviren ve ona "konuşan makine" adını veren bir fotoğrafın icadıyla başladı. Gramofonun 1887 yılında icat edilmesiyle bu durum giderek daha ilginç ve güzel bir hal aldı. Gramofon günümüzde koleksiyonerlerin en önemli parçalarından biri haline geldi. 1960'lı yıllara gelindiğinde Fransızca'dan dilimize aktarılan Kaset dediğimiz cihazlar ortaya çıkmaya başladı. 1960'tan 1990'lara kadar hüküm süren kasetler, günümüzde giderek nostaljinin parçaları haline geldi. Kaset döneminin başlamasıyla birlikte her evde geniş bir yer kaplayan kaset çalarlar yer almaya başladı. 45, 60, 90 kaset, kasetçalar, walkman giderek yaygınlaştı ve her bireyde bulunan müzik aletlerinden biri oldu. Bantla birlikte teknoloji biraz daha ilerlemiş ve böylelikle kasetten para kazanma çağı başlamıştır.

Eski günlere dönmek için bir süre kullandığım Sony Walkman-FS555 gerçekten o döneme göre oldukça yenilikçi bir cihaz. Kaseti çıkarmadan ön ve arka tarafları tek tuşla dinleme imkanına sahip olduğumuz çok kullanışlı bir özelliktir. FM radyosu da bulunan ve suya ve toza karşı oldukça dayanıklı olan Walkman-FS555 elbette bugün satışta olan bir ürün değil. Artık kaset kullanılmıyor; Ancak nostalji yapmak isteyenler için göz ardı edilemeyecek bir üründür. Ancak, Walkman'i kullanırken elbette günümüz teknolojisinin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını daha iyi anlama şansımız var. FaceApp, son zamanlarda gördüğümüz en ilginç uygulamalardan biri. Aslında yeni bir uygulama değil ve çıkış tarihi 2017 yılına dayanıyor. Ancak uygulama gün geçtikçe gelişmeye devam etti ve yeni güncellemelerle bugünkü halini aldı. Kullanıcıların yüzüne gelince, birçok yönden analiz etme ve yüzünüzü gençleştirme, yaşlandırma, yüzünüze bıyık veya daha birçok işlem yapma imkanına sahiptir. Ancak kullanıcılar özellikle yaşlanma özelliğini beğendi ve ünlü isimler de dahil olmak üzere pek çok kişi yaşlarını yoğun bir şekilde paylaşmaya başladı. FaceApp'ın burada çarpıcı olmasının en önemli sebebi çok uygun bir şekilde filtreleme yapabilmesidir denilebilir. Kullanıcılar yaşlılıklarını gördüklerinde, gelecekte böyle olacaklarına gerçekten inanıyorlar; Bu anlamda oldukça başarılı bir uygulamadır.

Bir fotoğrafta gülmeseniz bile FaceApp gülme efekti ile yüzünüzü sizin için gülümsetebilir. Yani hem eğlenceli hem de gerçekten rahatsız edici! Bütün bunlar olurken FaceApp'ın çok da güvenilir olmadığı haberleri görmeye başladık. Siber güvenlik uzmanları, FaceApp'ın yüz verilerini topladığını açıkladı ve uygulamanın eğlendirirken çok karanlık bir tarafı olduğunu savundu. Uygulamanın verilerinizi saklamadığını iddia etmek zor; ancak, yalnızca uygulamaya yönelik bu eleştiri zayıf kalır.

Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter ve SnapChat gibi uygulamalar yıllardır hayatımızda. Özellikle fotoğraf paylaşımının yoğun olarak yapıldığı Instagram ve SnapChat gibi platformlarda her gün kendimizle ilgili bir şeyler paylaşıyoruz. Facebook ve diğer sosyal medya kanalları tarafından yapılan FaceApp'tan çok farklı olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu kanalları kullanırken bilgilerinizi paylaşıyor ve fotoğraflarınızı bu platformlara kendi ellerinizle yüklüyorsunuz. Ve herkes gibi bu platformlara asla% 100 güvenilemeyeceğini çok iyi biliyorsunuz. Bu nedenle, FaceApp'ın yaptığı şey, Facebook'un gerçekte yaptığından farklı değildir. Facebook'un son zamanlarda veri paylaşımı skandalı nedeniyle 5 milyar dolar para cezasına çarptırıldığını hatırlayalım. Elbette bu rakam Facebook için küçük bir miktar ve caydırıcılığı tartışılıyor; ancak, olmuş ve cezalandırılmış bir Facebook davamız var. Bu nedenle telefonunuzda kullandığınız birçok uygulama, özellikle sosyal medya araçları verilerinize erişme yetkisine sahiptir. Fotoğraflarınıza ve dosyalarınıza kendinize erişim vermelisiniz. Bu nedenle FaceApp'ın güvenliğini sorgularken yıllardır sahip olduğumuz kanallara bir göz atalım. Birkaç yıl öncesine kadar adını telaffuz etmekte zorlanan birçok kullanıcı, artık bu ismi duyunca markayı çok daha iyi tanıyor. Elbette markanın yoğun tanıtımı ve yatırımların devam etmesi bunda etkili.

Her şey Huawei lehine giderken, ABD ile olan anlaşmazlık şirketi vurur ve bu da hesaplamaları alt üst eder. Huawei'nin kurucusunun yaptığı açıklama krizin bir özeti niteliğinde:30 milyar dolar zarar bekliyoruz. Bu rakamın Huawei için ne kadar büyük olduğu bilinmiyor; ancak önemli bir kayıp olduğu kesindir. Ancak sadece Huawei değil, ABD de Huawei bu sorunun her iki tarafın çıkarları doğrultusunda bir an önce çözülmesini bekliyor. Son olarak G20 zirvesinde konuyla ilgili kısa bir konuşma yapan ABD Başkanı Donald Trump, Huawei'ye yeşil ışık yaktı Huawei merkezli şirketlerin Huawei ile çalışmaya devam edebileceğini kaydetti. Peki bu ifade ne anlama geliyor?

Satır aralarında Trump'ın açıklamasını iyi okumak gerekiyor. Elbette Trump konuşmasında Google'ın adından bahsetmedi; "Barış" a doğru bir adım olarak değerlendirebileceğimiz bu gelişme, Google'ın Huawei ile olan lisansının devam edeceğinin ilk sinyallerini veriyor. Ancak bu konu netleşmemeli; Çünkü Trump'ın bir sonraki açıklamasının tüm tabloyu değiştirmesi mümkün. Öte yandan Huawei benzer bir riski bir daha almamak için kendi işletim sistemine ağırlık verdi. HongMeng OS (bazıları Ark OS olarak adlandırılır) olarak adlandırılan ve tamamen Huawei'ye ait olan bu işletim sistemi, Huawei'yi Android'den kurtarabilecek en büyük silahtır. Ancak Huawei'nin uzun ve zorlu bir yolu var. Bir işletim sistemi geliştirmek tek başına hiçbir şey ifade etmez. Öncelikle işletim sistemi ile ekosistemin oluşturulması ve markaların bu işletim sistemi altında toplanması gerekiyor. Bu başarılmazsa, Huawei'nin işletim sistemi pek şaka içermeyebilir. Bu, zaman alan bir süreçtir. Hiçbir şey ters gitmezse, Ağustos ayı başlarında Çin'de düzenlenecek etkinlikte HongMeng OS'yi ilk kez resmen göreceğiz.

Peki ya Android güncellemeleri? Sorun Google ile çözülecek gibi göründüğü için Huawei telefon sahipleri için güncellemelerle ilgili olumsuz bir durum yok. Android Q, bilindiği üzere Google'ın en yeni işletim sistemidir ve çok yakında telefonlara dağıtılacaktır. Huawei'nin birçok telefonu Android Q güncellemesini alacağından, en azından şimdilik kullanıcıların endişeleneceği bir durum yok. Bakalım önümüzdeki haftalarda Huawei ve Google cephesinde bizi hangi sürprizler bekliyor olacak. HongMeng OS nasıl görünüyor?

Yavaş yavaş tek kameralı telefonlara veda ediyoruz. İki kameralı bir telefon gördüğümüzde ilk başta garipti ama şimdi çok normal bir durum olduğunun farkındayız. Bir telefonun ana kamerası ile birlikte ikinci bir kamerası varsa, o telefonla derinlik oluşturabilir ve portre fotoğrafları çekebiliriz. İPhone Xs ile Apple zaten çift kameralı bir telefona geçti. Samsung, Huawei, Xiaomi, LG gibi pek çok telefon markası da iki hatta üçlü kameralı telefonlarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Hatta önümüzdeki aylarda tanıtılacak iPhone 11'in de üç kameralı olacağı iddia ediliyor. Elbette bugünden bir şey söylemek zor. Üç kameralı telefonlara geldiğimizde üçüncü kameranın mucizesi aslında geniş açılı lens kullanmasıdır. Üç kameralı bir telefon gördüğünüzde, geniş açılı bir fotoğraf çekebileceğinizi düşünebilirsiniz. Geniş açılı fotoğraflar çekerken iyi ışık alan bir ortamda olmanız gerekir; Çünkü loş ışıkta çok iyi sonuçlar alamıyorsunuz. ToF nedir? (Uçuş Süresi)

Bu sensör, kızılötesi ışığın nesneye ulaşması ve yansıtarak geri dönmesi için gereken süreyi ölçer, böylece nesnelerin derinliğini hesaplar. Portre fotoğraflarından iyi sonuçlar alabiliyoruz. Yüz tanıma teknolojisi hem parmak izlerinden daha pratiktir hem de sizi loş ışıkta veya gözlüğünüz takılıyken bile tanıyacak kadar iyi çalışır. Hal böyle olunca kullanıcılar bu teknolojiye sahip telefonları tercih etmekte ve şifre girme zahmetinden kurtulmaktadır. Bununla birlikte, yüz tanıma teknolojisi yalnızca telefonlarda veya tabletlerde görünmez. Çin'de son dönemde pilot uygulamasına başlanan yeni sistemde vatandaşlar metroya girerken yanlarında kart taşımıyorlar, sadece yüzlerini tarayarak metroya girebiliyorlar. Tarama işlemi tamamlanır tamamlanmaz yüz bilgilerinizin bulunduğu metro hesabınız ücretlendirilir. Böylelikle cüzdanınızı unutsanız veya kartınızı kaybetseniz bile metroya her şekilde girebilirsiniz. Hayatı kolaylaştıran bir teknoloji olsa da vatandaşın mahremiyetine gelince maddenin rengi değişiyor. Yüzümüzü tarayan bu sistemlere gerçekten güvenmeli miyiz?

Son zamanlarda ABD'nin San Francisco şehrinde ilginç bir gelişme yaşandı. Sayfalarımızda taşıdığımız bu ilginç yasak kararı, yüz tanıma teknolojisini kullananlarla yakından ilgilidir.

Haber;

Elektronik takip teknolojilerinin vatandaşların rızası olmadan kullanılması, gizlilik hakkının ihlali çerçevesinde dünya çapında tartışılıyor. Yüz tanıma teknolojisi, güvenlik kameraları ve diğer alıcı cihazları kullanan telefonlar. İnsan yüzlerinin biyometrik verilerinin tanımlanması ve daha sonra kimlik tespiti için veri tabanlarına kaydedilmesinin, vatandaşların en temel kişisel verileri üzerindeki gizlilik haklarını kaybetmeleri anlamına geldiğine dikkat çekiliyor. "

Bunlara da Göz Atın

Çin sınırlarında 635 milyon yıllık mikrofosil bulundu

Uluslararası bilim ekibi, Çin'de 635 milyon yıllık mantar benzeri mikrofosilleri ortaya çıkardı. Bu keşif, kayıttaki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno avrupa yakası escort istanbul escort avcılar escort şirinevler escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort izmit eskort antalya eskort antalya escort bayan ataköy escort bursa escort betturkey halkalı escort escort romabet bahis sitesi bursa escort ligobet giriş escort istanbul betvino bahis beylikdüzü escort mecidiyeköy escort sex hikaye milanobet giriş ataköy escort istanbul escort roketbet roketbet güncel giris roketbet giris yap roketbet bahis