Turkcell’in 2020 yılı net karı 4,2 milyar TL’ye ulaştı

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan'ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında şirketin 2020 finansal ve operasyonel sonuçları açıklandı. Böylece Turkcell Grubu'nun toplam gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 15,8 artarak 29,1 milyar TL'ye ulaştı.

Grup bazında şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) yüzde 17,7 artarak 12,3 milyar TL'ye, FAVÖK marjı ise yüzde 42,2 oldu. Şirketin faiz vergisi öncesi karı (FVÖK) 6,3 milyar TL'ye yükseldi ve FVÖK marjı yüzde 21,6 oldu.

Turkcell'in 2020 net kârı geçen yıla göre yüzde 30,5 artarak 4,2 milyar TL'ye ulaştı. Mobil kompozit ARPU'nun (M2M Hariç) büyümesi açıklanırken, bir önceki yıla göre yüzde 15,0 artarak 49,1 TL'ye ulaştı.

"Yılı 1,1 milyon net abone ile kapattık"

Erkan:

"Faturalı abonelerimiz son 11 yılda rekor kıran 1,6 milyon net müşteri kazanımı oldu. En büyük motivasyon kaynağı Turkcell'i seçmeli ve Türkiye'nin bize gösterdiği müşterilerimiz. 2020'de artan talep evimizde harcadı Müşterilerimizin pandemisi nedeniyle daha fazla zaman sabit genişbant teklifi Mobil şebeke üzerinden fiber hızda kesintisiz ev internet hizmeti sunduğumuz ürünümüz Superbox'ta büyük bir başarıya imza attık.Superbox abone sayısı net 268 bin artarak 591'e ulaştı bu yıl bin. 52 bin IPTV abonesi kazandık ve toplam 871 bine ulaştık. "

" Dijital hizmetlerin tekil gelir artışı yüzde 26 oldu "

Erkan, BiP, TV +, fizy ve Yaani gibi uygulamaların her birini daha etkin yönetebilmek için 2020 yılında dijital servisleri yeniden yapılandırdıklarını hatırlattı. stratejik olarak değerlendirmek için ayrı şirketler olarak yeniden yapılandırdılar.

Uygulamaya koydukları yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgi veren Erkan, "Tüm bu eylemler sonucunda dijital hizmetlerin bireysel gelir artışı yüzde 26 oldu. Bulut gibi yeni alanlarda güçlenmeyi ve atılımlar yapmayı hedefliyoruz. Gameplus markamızla oyun ve oyun yayıncılığı. "" Salgında dijital ödeme hizmetlerine olan talep hızla arttı "

Salgında dijital ödeme hizmetlerine olan talebin hızla arttığının altını çizen Erkan, Paycell ile kullanıcılara ve üye işyerlerine geniş bir çözüm yelpazesi sunarak teknoloji alanında da sektöre öncülük ettiklerini açıkladı.
Erkan şu bilgileri paylaştı:

"Paycell'in yıllık işlem hacmi 9 milyar TL'ye ulaştı. Kullanımı kolay ve güvenli ödeme altyapısıyla öne çıkan Paycell'in 3 aylık aktif kullanıcı sayısı 4,7 milyona yükseldi. 'Limit' özelliği sayesinde 190 bin bireysel kullanıcı harcadı mobil ödeme limitlerini Paycell kartlarına aktararak. Yine bu yıl anlaşmalı bankaların IBAN numaralarına 7/24 para transferi hizmeti yapılmasını sağladık.

Bu yıl mobil POS ürününü de Paycell Android ile ekledik. POS cihazı, tahsilat, stok takibi, e-fatura gibi süreçler tek bir platform üzerinden yönetilebilir.Bu seçeneği sunarak üye işyerlerimize maliyet avantajı ve verimlilik sağladık Önümüzdeki dönemde Paycell hizmetlerini çeşitlendirmeyi ve odaklanmayı hedefliyoruz. POS çözümlerimizle ticari işletmeler. "

" Turkcell Dijital İşletme Hizmetleri bu yıl cirosunu yüzde 30 artırdı "

Özel şirket ve kurumlara uçtan uca dijital dönüşüm hizmetleri sunan Turkcell Dijital İşletme Hizmetleri, bu yıl gelirlerini yüzde 30 artırdıklarına dikkat çekerek, “2020'de toplamda 2.300'ün üzerinde proje kazandık. 1 milyar TL sözleşme bedeli ile kurumların dijital dönüşümüne öncülük etti. Bu projelerin 420'si sonunda nihai çözüm sağladığımız sistem entegrasyon projeleriydi.

Türkiye'nin en büyük veri merkezi operatörü Erkan, 600'den fazla kurumsal müşteriye uzaktan yönetim imkanı sundukları verilerle ve iş sürekliliğine desteklerini dile getirdi.

4 yeni hastanenin teknoloji altyapısını kurduklarını vurgulayarak. Sağlık sektöründe ikisi sahra hastanesi olan ve toplam 9 hastane ile bu alanda pazar liderliğini sürdürdüklerini belirten Erkan, "Önümüzdeki dönemde dijital dönüşüm ortağı olma stratejimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. kurum ve bilgi teknolojileri hizmet pazarında lider olmak. "değerlendirme bulundu.

" 2020 dördüncü çeyrekte aylık 30 milyon dijital satış kanalımızın ziyaretçi sayısıydı, "hatırlatan

Aralık ayında Türkiye'de ilk kez teknolojik bir pazar geçirdiklerini Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan'ın geçtiği yer olarak Turkcell hayatını geçti, Turkcell Pasaj'a olan yoğun ilginin bu alandaki rakamlara da yansıdığını söyleyen Erkan, “2020'nin dördüncü çeyreğinde dijital satış kanallarındaki ziyaretçi sayısı ayda 30 milyon iken, satışa dönüş oranı bir önceki yıla göre iki katına çıktı. Zor tarafta gelir hariç Turkcell Türkiye bireysel gelirinin yüzde 14'ü dijital satış kanalları aracılığıyla gerçekleşti. "bilgisini verdi.

"Dijital hizmetlerimiz bireysel gelir artışını yüzde 25 artıracak"

"2021 yılında üstün altyapımız üzerine kurduğumuz stratejik odak alanlarımızda güçlü büyümemizi sürdüreceğiz Murat Erkan," 1 hedefimize ulaşacağız 2021'de her yıl milyon yeni müşteri. Ayrıca 500 bin yeni haneye fiber altyapı sağlayacağız. Faturalı abone bazımız daha da artacak. Oyun ve TV alanında yaptığımız potansiyel kurumsal işbirlikleri ve yatırımlarımızla, anonim dijital hizmetlerimiz 2021 yılında güçlü bir şekilde büyümeye devam edecek. Böylelikle dijital servislerimizin tekil gelir artışı yüzde 25 artacak. Dijital iş hizmetleri şirketimiz, dijitalleşme alanında kurumların güvenilir danışmanı olmaya devam edecek. Bilgi teknolojileri hizmetleri pazarında ilk sırada yer alarak lider olacağız. Önümüzdeki dönemde de Paycell'in sunduğu hizmetleri çeşitlendirmeye devam edeceğiz. "

" 2021'de emin adımlarla büyüyeceğiz "

Erkan, doğru oyun planı ve belirledikleri stratejik odak alanları sayesinde pandemi koşullarına rağmen 2021'de emin adımlarla büyüyeceklerinin altını çizerek, büyümeye devam edeceklerini ifade etti. 2021 yılında bu doğru oyun planını sürdürerek müşterilerin gönlüne ve zihnine hitap eden çözümlerle hedefler doğrultusunda Erkan, "2020-2022 dönemi için belirlediğimiz hedefler doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu kapsamda, 2021 yılında yüzde 14, yüzde 16 ciro artışı ve yaklaşık 14 milyar TL aralığında AVFÖK hedefliyoruz. Ayrıca 2020 yılında yüzde 18,5 olan operasyonel yatırımlarımızın ciroya oranı da yüzde 20 olacak. "

" Geçen yıl neredeyse dünyayı ağımıza taşıdık

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, bulut ağ mimarisi ile dünyanın en gelişmiş ağlarından birine sahip olduklarını belirtti. Donanımlı altyapısı ile Türkiye'nin en hazır 5g operatörü olduklarının altını çizdi.

Erkan, 10Gbps hızda müşterilerine 2020 yılında ilk ve tek Wi-Fi hizmeti sunarak müşterilerine sağladıkları 6 servisle ev deneyiminde liderliklerini sürdürdüklerine dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:" 2020 yılında bu üstün ağ üzerinde taşıdığımız trafiğe baktığımızda bir önceki yıla göre önemli artışlar gördük. 2019 yılına göre toplam internet trafiğimizin% 76'sı, mobil data trafiğimizin% 66'sı, Superbox'ımızın% 292'si trafik, sabit bireysel Trafiğimizde yüzde 67, ses trafiğimizde ise yüzde 5 artış gözlemledik. Güçlü altyapımız sayesinde bunu kolayca yönettik. Özetle geçen yıl neredeyse dünyayı ağımıza taşıdık. "

" 5G için yerel ekosistemi destekliyoruz "

Geliştirdikleri ürün ve hizmetlerle 5G'ye hazır olduklarını her fırsatta gösterdiklerinin altını çizen Erkan, “Güçlü altyapımızın geçişimizi kolaylaştıracağına inanıyorum. 5G için yerel teknolojileri geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye'de. yerli ve milli 5G çözüm ekosisteminin oluşturulmasını destekliyoruz.

ayrıca ULAK baz istasyonu için toplam 3 bin 400 yerel ve milli sipariş verdik Turkcell'e 2 bin 900 verdik. Şimdiye kadar yerli ve Milli teknolojiye verdiğimiz destek sonucunda Türkiye'nin en yüksek yerel içeriği. "

Şirketin sürdürülebilirlik çalışmaları çerçevesinde buluşma ve hedefleri paylaşıldı.

"Amacımız hizmetlerdir, bunu küresel bir ürüne dönüştürmek"

Görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Turkcell'in BİP gibi ürün ve hizmetlerine yabancı yatırımcıları ağırlayıp ağırlamadıkları sorusunu yanıtladı:

"Bu hizmetleri dijital hizmetler açısından yerel bir çözüm olarak küreselleştirmek istiyoruz. Burada farklı yöntemlerimiz olabilir. Yurt dışındaki operatörlerle iş birliği yapabilir veya yatırımcılarla çalışabiliriz. Bu konuda yatırım yapmak isteyenler için kapımızı kapatmıyoruz. , uygun şartlar sağlandığında, amacımız bu hizmetleri global bir ürüne dönüştürmek, zaten bu bizim yolculuğumuzdur.Kuruluş nedenimiz ürünün kendi ayakları üzerinde durmasıdır.Bir anlamda misyonumuz çevik olmaktır. Kanun koyucu bir vergi koyduğu zaman, onu faturalara koyma yükümlülüğümüz var. Vergi açısından zaten en mağdur olan sektörüz. ”

" Her şirketimizin ayrı bir yol haritası var "

Turkcell'in GSM operatörü olarak yola çıktığını ve teknoloji şirketine dönüştüğünün altını çizen Erkan," Turkcell olarak önümüzdeki dönem için her firmayı ayrı yapacağız. Ayrı stratejik yatırımcılar, işbirliği veya halka arz gibi konuları değerlendiriyoruz. Her üç şirketimiz için de ayrı bir yol haritası var. Bu mutlaka bir halka arz olacağı anlamına gelmez. Yabancı yatırımcıların taleplerini dikkate alarak her seçeneği değerlendireceğiz. Yatırımların gelirler içerisindeki payı hakkında bilgi veren Erkan, gelirler arttıkça yatırımların artması için bir oran belirlediklerini ve iyi yatırım yapan bir firma olarak bu yatırımlara devam edeceklerini belirtti.

Erkan, Teknoloji ihtiyaçları için fiber ağın önemine dikkat çekerek, her zaman ortak altyapı olması gerektiğini söylüyoruz ama yatırım yapmaya devam edeceğiz. 5G geldiğinde bu yatırımların farkını ortaya çıkaracağız. İstenip istenmeyeceği sorulan Erkan, "Whatsapp istediği paylaşımla ilgili yetkilendirmeleri isteğe bağlı yapmıyor. Elbette müşterilerimizden de veri paylaşımı istiyoruz ama" bu verileri paylaşın, bu uygulamayı kullanamazsınız. "demiyoruz. Ama paylaşımı istemiyorsa, kontrol müşteri elinde. Bu, size Türkiye'nin söyleminin Türkiye'deki kalışının daha büyük bir resmini veren bir uygulamadan başka bir şey değil. .

Türkiye üçüncü bir dünya ülkesi değil. Birey olarak kimsenin bana para ödemeden para kazanmasına izin vermeyeceğim, Turkcell için, şirketim için, ülkem için izin vermeyeceğim. Buna bedel ödemeden kimsenin erişmesine izin vermemeliyiz, ülke buna izin vermemeli. "

" Pandeminin getirdiği verimlilikler var "

Murat Erkan, araziye en büyük katkının dört veya beş parametre olduğunu, ilki verimlilik olduğunu söyledi.

Erkan, "Pandemiden sonra bu verimliliğin bir kısmı kalıcı olacak, bir kısmı kalıcı olmayacak. Ancak 2020'de bu döneme baktığınızda hem kalıcı hem de değil ciddi verimlilikler yakaladık. Bu verimlilikler finansallara da yansıyor. Dış varlıklardan elde edilen gelirlere de katkı sağlandığına dikkat çeken Erkan, “Yurtdışındaki varlıklarımızdan bazı alacaklarımız vardı. Bu alacakları kazanmaya geldik. Şirketleri akıcı hale getirerek karlı hale getirdik. Son 2 yıldır yatırımcıya ve hissedara değer katmaya odaklandığımızı açıkça söyleyebilirim. Bu odağı yatırımcılarımıza da veriyoruz. Çünkü Turkcell'e yatırım yapan herkesin kazanmasını istiyoruz. "

" Abonelik işlemlerinin dışı sizi içten ve beni yakar "

Erkan, abonelik bölümündeki süreçlerin yavaşlığı ile ilgili soruyu şu şekilde cevapladı:

"Abonelik işlemlerinin dışı içimi yakıyor. Sanayimiz bunları önce yapmalı. Un, yağ, şeker her şeydir. Bunda anlamda mağazalarımızda tabletler ile imzalar kullanarak, müşterilerimizin kimlik bilgilerini dijitalleştirerek, e-Devlet kullanarak başladık ama düzenlemeleri ve çalışmaları bekliyoruz. Ona göre yaptığımız işe uyum sağlayacağız. Biraz hızlı gidiyoruz, regülasyon biraz erken çıkmalı ki orada bir boşluk olursa o açığı kapatabilelim.

Bu sektörün önemli bir firmasının Genel Müdürü olarak beni üzüyor. başka bir sektör bizden daha hızlı, bu yüzden düzenleyicileri hızlı hareket etmeye çağırıyorum.Burada belli bir noktaya geldik, buluşuyoruz, fikirlerimizi veriyoruz ama bence konuyu daha fazla uzatmadan bitirmeliyiz. dışarı çık ve onu uygulamalıyız. ancak zaten bir şekilde uyguluyoruz, yönetmeliğe adapte olacağız. "

Bunlara da Göz Atın

Skynet 6A, ön tasarım inceleme aşamasını geçti

Airbus, Skynet 6A projesinin ilk kritik aşaması olan Ön Tasarım İnceleme (PDR) aşamasını tamamladı. Proje, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

porno avrupa yakası escort istanbul escort avcılar escort şirinevler escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort izmit eskort antalya eskort antalya escort bayan ataköy escort bursa escort betturkey halkalı escort escort romabet bahis sitesi bursa escort ligobet giriş escort istanbul betvino bahis beylikdüzü escort mecidiyeköy escort sex hikaye milanobet giriş ataköy escort istanbul escort